Przewodnik po dekarbonizacji
Przewodnik po dekarbonizacji dla władz spółek koncentruje się na roli przewodniczących i zarządów w opracowywaniu solidnej strategii łagodzenia skutków zmian klimatu.
Przewodnik po interesariuszach klimatycznych
W przewodniku po interesariuszach klimatycznych dla przedstawicieli władz spółek zwrócono uwagę na to, jak kluczowe grupy interesariuszy reagują na zmiany klimatu obecnie i jak mogą reagować w przyszłości.
Spojrzenie liderów na działania dla klimatu
Podsumowanie najważniejszych informacji z wywiadów z 16 członkami społeczności przewodniczących zarządów (prezesów) Światowego Forum Ekonomicznego na temat działań dla klimatu.
Raport Grupy Roboczej III IPCC 2022: Łagodzenie zmian klimatu.
Raport Grupy Roboczej III zawiera zaktualizowaną globalną ocenę postępów i zobowiązań w zakresie łagodzenia zmiany klimatu oraz analizuje źródła globalnych emisji. Wyjaśnia rozwój działań w zakresie redukcji i łagodzenia emisji, oceniając wpływ krajowych zobowiązań klimatycznych na długoterminowe cele w zakresie emisji.
Przewodnik po zrównoważonej energii
Chapter Zero z Wielkiej Brytanii opublikowało krótki przewodnik dla dyrektorów niefinansowych dotyczący zrównoważonej energii.

“Skutki, adaptacja i podatność” – raport grupy roboczej II Międzyrzadowego Zespołu ds. Zmian Klimatu
Podsumowanie dla decydentów z raportu IPCC Working Group II, Climate Change 2022 “Skutki, adaptacja i podatność” zostały zatwierdzone w niedzielę 27 lutego 2022 r. przez 195 krajów członkowskich IPCC, poprzez wirtualną sesję zatwierdzającą, która odbyła się w ciągu dwóch tygodni od początku 14 lutego.
Benchmark strategii klimatycznych firm
Benchmark Strategii Klimatycznych to obszerne badanie strategii klimatycznych firm, zainicjowane i realizowane przez ekspertów Centrum UNEP/GRID-Warszawa i Go Responsible. Raporty niefinansowe spółek notowanych w indeksie WIG20 i mWIG40 poddane zostały analizie pod kątem tego, czy zawierają kluczowe z punktu widzenia polityki klimatycznej kwestie, takie jak, ambicje w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych, realizacja działań w obrębie transformacji energetycznej czy posiadanie dedykowanej struktury, zajmującej się kwestiami klimatycznymi.
2022 CxO Sustainability Report
Eksperci Deloitte zapytali ponad 2 tys. członków zarządów z 21 krajów o ich obawy i podjęte kroki w kierunku minimalizowania skutków zmian klimatu.
„Lepiej późno niż później. Redukcja śladu węglowego a konkurencyjność klimatyczna polskich firm” raport Fundacji Climate Strategies Poland
Raport fundacji Climate Strategies Poland został pomyślany jako całościowy przewodnik po temacie konkurencyjności klimatycznej.
Rola i uwarunkowania dobrej komunikacji oraz współpracy między radami nadzorczymi i zarządami w kontekście realizacji działań na rzecz klimatu – zapis debaty z 21 stycznia 2022
Zapraszamy do obejrzenia nagrania z otwartego spotkania Chapter Zero Poland, które odbyło się 21 stycznia 2022 m.in. z udziałem przedstawicieli Science Based Targets Initiative.
Zasada 7 Sprawozdawczość i ujawnianie informacji
Raportowanie i ujawnianie danych niefinansowych to tematy coraz bardziej rozpoznawalne wśród przedstawicieli_ek przedsiębiorstw. W odniesieniu do zasady siódmej skutecznego nadzoru korporacyjnego, raportowaniu podlega obszar związany z klimatem.
Zasada 8 Wymiana poglądów
Zasada ósma omawia zagadnienia związane z budowaniem sieci kontaktów oraz dialogiem na temat kwestii klimatycznych. Wdrożenie skutecznych mechanizmów zarządzania ryzykiem i szansami związanymi z klimatem wymaga szerokiego spojrzenia i wyjścia poza struktury wewnętrzne organizacji. Pozwala to na wzajemne wsparcie i bieżącą dyskusję nad zagadnieniami, które dla kwestii klimatycznych są kluczowe.
Zrównoważone finansowanie – fakty i mity
Zrównoważone finansowanie” - kompaktowy materiał zawierający najważniejsze informacje o tym jak rozumieć to zagadnienie w kontekście regulacji unijnych, który powstał we współpracy Santander Bank Polska wraz z firmą doradczą SAPERE oraz partnerem merytorycznym Giełdą Papierów Wartościowych
Zasada 6 Zachęty
Zasada 6 związana jest z systemem zachęt, jakie warto rozważyć wobec organów zarządczych oraz nadzorczych, aby kwestie związane ze zmianami klimatu były traktowane w sposób priorytetowy z myślą o długofalowym dobrobycie przedsiębiorstwa. W stosownych przypadkach, cele i wskaźniki związane z klimatem mogą zostać włączone do systemów motywacyjnych kadry kierowniczej. Oferowany system zachęt powinien zostać należycie […]
Zasada 4 Ocena istotnych rodzajów ryzyka i szans
Zasada 4. odnosi się do działań podejmowanych przez organy nadzorcze i zarządcze spółek w ramach analizy ryzyka. Dotyczy identyfikacji ryzyka i szans związanych z kwestiami klimatycznymi. Organy nadzorcze i zarządcze powinny dopilnować, aby kierownictwo spółki dokonywało krótko, średnio i długoterminowej oceny istotnych rodzajów ryzyka i szans. Wyniki takiej analizy powinny stanowić podstawę do podjęcia przez […]
Zasada 5 Integracja strategiczna i organizacyjna
Organy nadzorcze i zarządcze powinny zadbać o to, aby kwestie związane z klimatem były uwzględniane na poziomie strategicznym w planowaniu inwestycji i procesach decyzyjnych a także oraz stanowiły element strategiczny zarządzania ryzykiem oraz szansami w całej organizacji.
Zasada 3 Struktura organów nadzorczych i zarządczych spółek
Zasada trzecia wiąże się z zasadą drugą, która odnosiła się do kompetencji i znajomości problematyki dot. zmian klimatu wśród osób zasiadających w organach nadzorczych i zarządczych spółek. Zwraca szczególną uwagę na strukturę ww. ciał i działające w ramach niej komitety. Każda organizacja niezależnie od struktury organów spółki, powinna wypracować podejście do kwestii zmian klimatu poprzez […]
Zasada 2 Znajomość problematyki
Zasada 2 podnosi kwestie związane ze świadomością członków i członkiń organów nadzorczych i zarządczych. Odnosi się też do działań firm, jakie podejmują, aby zarówno skład osobowy tych organów, jak i wiedza w organizacji o zmianach klimatu, dawała możliwość podejmowania decyzji w oparciu o fakty.
The Audit Committee Frontier –addressing climate change
Pierwszy z serii raportów Deloitte opierających się na globalnym badaniu przeprowadzonym we wrześniu 2021 r. wśród ponad 350 członków komitetów audytu, w większości przypadków – ich przewodniczących. Odpowiedzi były zbierane w 40 krajach w obu Amerykach, regionie Azji i Pacyfiku (APAC) oraz Europie, Bliskim Wschodzie i Afryce (EMEA).
Zasada 1 Rozliczanie organów nadzorczych i zarządczych z zagadnień dotyczących klimatu
Opisana zasada pochodzi z bazowego dokumentu powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne Climate Governance Initiative pn. „Skuteczne zarządzanie w zakresie klimatu w radach dyrektorów spółek. Zasady przewodnie i pytania pomocnicze”, który ma na celu wskazanie kierunków działania i zasad, jakimi powinny kierować się rady dyrektorów w odpowiedzi na zmiany klimatu.
Voices from the market – najnowszy raport platformy Goal 13 Impact
Wyniki badań przeprowadzonych wśród liderów biznesu na temat zwalczania problemów klimatycznych.
Stanowisko Climate Governance Initiative na COP26
Każdy członek kadry zarządczej i nadzorczej może działać na rzecz wzmocnienia globalnej reakcji na kryzys klimatyczny. Zaangażowanie zarządów oraz rad nadzorczych i skuteczne przywództwo są kluczowymi czynnikami pomyślnego przechodzenia przedsiębiorstw na gospodarkę o zerowej emisji netto.
The Science Based Targets initiative (SBTi) – inicjatywa oparta o cele naukowe
SBTi to przedsięwzięcie, którego celem jest pokazanie firmom, ile i jak szybko muszą zredukować emisję gazów cieplarnianych aby zapobiec najgorszym skutkom zmian klimatycznych. Obecnie ponad 1000 podmiotów z całego świata współpracuje w ramach inicjatywy.
Fit for 55 – pakiet rozwiązań legislacyjnych na rzecz zmiany proklimatycznej
Pod nazwą Fit for 55 kryje się zestaw przepisów unijnych dotyczących działań na rzecz ochrony klimatu. Liczba 55 to cel odnoszący się do redukcji emisji CO2 o 55% do osiągnięcia przez w UE do roku 2030 (w stosunku do roku 1990).
Task Force on Climate-Related Financial Disclosures (TCFD)
TCFD to międzynarodowa inicjatywa ustanowiona przez The Financial Stability Board, która ma na celu wypracowanie zaleceń dotyczących ujawnień odnoszących się do klimatu.
Taksonomia UE, czyli regulacje wspierające firmy w zrównoważonych działaniach na rzecz środowiska i klimatu
Ideą Taksonomii jest ujednolicenie rozumienia tego co można uznać za zrównoważoną działalność gospodarczą wspierającą osiąganie neutralności klimatycznej.
Spotlight on: Climate risk and the financial sector – seria filmów dla przedstawicieli banków I firm reasekuracyjnych.
Na stronie Chapter Zero (brytyjska odsłona Climate Governance Initiative) znaleźć można serię filmów realizowanych we współpracy z HSBC. Każdy z materiałów to około 20 minut informacji dotykających różnych aspektów związanych z wpływem ryzyka klimatycznego na funkcjonowanie sektora finansowego.
Climate change and insurance. How boards can respond to emerging supervisory expectations
Publikacja adresowana jest głównie do osób związanych z branżą ubezpieczeniową. Jest to branża, która nie tylko będzie musiała sprostać oczekiwaniom regulatorów ale także wypracować skuteczne strategie działania związane z łagodzeniem i reagowaniem na zmiany ryzyka klimatycznego.
Zmiany klimatyczne i banki. Pytania, jakie powinny sobie zadać rady nadzorcze
Publikacja adresowana jest do osób związanych z branżą usług finansowych w tym szczególności przedstawicieli i przedstawicielek rad nadzorczych oraz zarządów. Sektor usług bankowych jest jednym z tych, gdzie zmiany klimatyczne i wynikające z nich konsekwencje dla biznesu znajdują odzwierciedlenie w szeregu regulacji do jakich muszą dostosowywać się przedsiębiorstwa.
Climate product innovation within the insurance sector
Branża ubezpieczeniowa coraz uważniej przygląda się zagadnieniom ochrony środowiska oraz dążenia do neutralności klimatycznej. W zgodzie z deklaracjami rządów, niektóre z firm już zdecydowały, że chcą do zera zredukować swoją emisję.
Badanie „Central Europe Private Equity Confidence Survey”
37. edycja regionalnego badania Deloitte „Central Europe Private Equity Confidence Survey” prezentuje wnioski z ankiety skierowanej do inwestorów private equity działających w krajach Europy Środkowej.
Raport IPCC „Climate Change 2021: the Physical Science Basis”
9 sierpnia 2021 obublikowany został najnowszy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Klimatu (IPCC). Podkreslono w nim, że klimat zmienia się w każdym regionie Ziemi, a związane z tym konsekwencje są coraz dotkliwsze. Kluczowe jest więc podjęcie pilnych działań na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Climate Sentiment Index
Wyniki badania przeprowadzonego przez ekspertów firmy doradczej Deloitte „Climate Sentiment Index” pokazują też, że sześciu na dziesięciu badanych odczuwa poważny niepokój związany ze stanem środowiska naturalnego
Opracowanie prawne na temat zmian klimatycznych: Zobowiązania oraz obowiązki informacyjne członków rad nadzorczych
Opracowanie podejmuje temat szybko zmieniającej się sytuacji związanej z zagrożeniami i szansami dla biznesu wynikającymi ze zmian klimatu oraz implikacji dla obowiązków prawnych członków rad nadzorczych.
„Skuteczne zarządzanie w zakresie klimatu w strukturach nadzorczych i zarządczych. Zasady przewodnie i pytania pomocnicze”.
"Skuteczne zarządzanie w zakresie klimatu w radach dyrektorów spółek. Zasady przewodnie i pytania pomocnicze" to bazowy dokument powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne Climate Governance Initiative. Publikacja ma na celu wskazanie kierunków działania i zasad, jakimi powinny kierować się rady dyrektorów w odpowiedzi na zmiany klimatu.
Zarządzanie w zakresie klimatu
Zarząd ponosi ostateczną odpowiedzialność za długofalową opiekę nad przedsiębiorstwem i w związku z tym ma obowiązek ustanowić mechanizmy zarządcze zapewniające uwzględnienie w wystarczającym stopniu zagadnień związanych ze zmianami klimatu na wszystkich szczeblach organizacyjnych – od dyrekcji najwyższego szczebla po szeregowych pracowników.
Szanse związane z klimatem
Działania w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym i dostosowywania się do nich, a także związane z nimi zmiany rynkowe i technologiczne, zapewniają jednocześnie ogromne możliwości biznesowe.
Regulacje i polityki
Zasady ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych, Europejski Zielony Ład, Prawo o klimacie, plany redukcji emisji i raportowanie kwestii klimatycznych i inne regulacje światowe i europejskie to podstawowa wiedza, którą powinni dysponować członkowie i członkinie Rad Nadzorczych.
W jaki sposób zmiany klimatyczne wpływają na przedsiębiorstwa?
Pewne jest to, że zmiana klimatu wpłynie w mniejszym lub większym stopniu na każde przedsiębiorstwo. Do strat mogą doprowadzić bezpośrednio ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak burze, susze, czy powodzie, a pośrednio – zwiększone ryzyko niewykonania zobowiązań ze względu na zakłócenia gospodarki i życia społecznego, ryzyko sporów prawnych, zmniejszenie rentowności i spowolnienie wzrostu gospodarczego – nawet w przypadku inwestycji pozwalających uniknąć fizycznych strat. Ryzyko klimatyczne ciąży na wszystkich sektorach gospodarki, choć jego poziom i rodzaj narażenia są uzależnione od położenia geograficznego, sektora, branży i portfela aktywów i/lub portfela kredytowego przedsiębiorstwa.
Dlaczego wiedza o zmianach klimatycznych jest ważna dla członków Rad Nadzorczych
Rolą członka Rady Nadzorczej / dyrektora niewykonawczego („NED”) jest zapewnianie nadzoru, wytyczanie strategicznych kierunków oraz rozliczanie zarządów / dyrektorów wykonawczych z celu, jakim jest poprawa działalności operacyjnej przedsiębiorstwa. NED mogą w związku z tym wnieść ogromny wkład, wprowadzając zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych na forum zarządu i dbając o to, aby problematyka klimatu była uwzględniana w zarządzaniu przedsiębiorstwem i ryzykiem, decyzjach strategicznych, a także przy alokacji zasobów. W tym celu NED musi mieć wiedzę o złożoności tych problemów, ich potencjalnych skutkach dla przedsiębiorstwa oraz możliwościach podjęcia skutecznych działań.
Zmiany klimatyczne – podstawowe fakty
Przyczyny i mechanizmy zmian klimatu są znane naukowcom i dobrze opisane. Sprawdź najważniejsze fakty.