Cywilizacja i natura, czyli kryzys planetarny. Wystąpienie prof. Szymona Malinowskiego na konferencji FOB „Targi Idei ESG”

16 kwietnia 2024 w CK ADN w Warszawie odbyła się 10. już edycja znanego wydarzenia Forum Odpowiedzialnego Biznesu – Targi Idei ESG. W odświeżonej formule postawiliśmy na merytorykę, inspiracje i networking, dzięki wystąpieniom, dyskusjom plenarnym i części warsztatowej. W wydarzeniu udział wzięło łącznie ponad 500 profesjonalistów_ek ESG. 

Gościem specjalnym konferencji był prof. Szymon Malinowski, wybitny znawca zmiany klimatu, członek honorowy Chapter Zero Poland. Profesor wygłosił wykład pt. „Cywilizacja i natura, czyli kryzys planetarny”, w którym przedstawił alarmujące dane na temat stanu naszej planety.

Nasze źródła utrzymania, gospodarki, dobrobyt, zależą od naszego najcenniejszego dobra: Natury. Ludzkości nie udało się nawiązać zrównoważonego kontaktu z Naturą, nasze wymagania znacznie przekraczają jej możliwości dostarczenia nam dóbr i usług, na których polegamy – co zagraża dobrobytowi obecnych i przyszłych pokoleń. U podstaw takiego stanu rzeczy leży głęboko zakorzeniona, powszechna niewydolność instytucjonalna. Rozwiązanie zaczyna się od zrozumienia i zaakceptowania prostej prawdy: nasze gospodarki i społeczeństwa są osadzone wewnątrz Natury, nie poza Naturą. Musimy zmienić sposób myślenia, działania i miary sukcesu. – mówił profesor Malinowski.