Copernicus Climate Change Service (C3S), uruchomiony przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych w imieniu Komisji Europejskiej i finansowany przez UE, publikuje comiesięczne biuletyny klimatyczne informujące o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powierzchniowej powietrza, pokrywie lodowej na morzu i zmiennych hydrologicznych. Jak wynika z obserwacji C3S, w maju 2023 r. temperatury powierzchni morza na całym świecie były wyższe niż w jakimkolwiek poprzednim maju, ten trend utrzymał się także w czerwcu i globalny ocean odnotował wyższe temperatury powierzchni morza niż jakikolwiek poprzedni czerwiec w historii.
Czerwiec 2023 r. – najważniejsze dane dotyczące temperatury powierzchni morza
- Temperatura powierzchni wody na globalnym oceanie była wyższa niż w jakimkolwiek poprzednim rekordowym czerwcu.
- Na północnym Atlantyku odnotowano anomalie i wyjątkowo wysokie temperatury powierzchni morza, spowodowane połączeniem krótkoterminowej anomalnej cyrkulacji w atmosferze i długoterminowych zmian w oceanie.
- Ekstremalne morskie fale upałów zaobserwowano w Irlandii, Wielkiej Brytanii i na Morzu Bałtyckim.
- El Niño nadal umacniało się nad tropikalnym wschodnim Pacyfikiem
Czerwiec 2023 – najważniejsze dane dotyczące temperatury powietrza na powierzchni
- Miesiąc ten był najcieplejszym czerwcem na świecie, o nieco ponad 0,5°C powyżej średniej z lat 1991-2020, znacznie przekraczając poprzedni rekord z czerwca 2019 r.
- Rekordowe temperatury w czerwcu odnotowano w północno-zachodniej Europie, Części Kanady, Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Azji i wschodniej Australii były znacznie cieplejsze niż zwykle.
- W zachodniej Australii, zachodnich Stanach Zjednoczonych i zachodniej Rosji było chłodniej niż zwykle.
źródło: Copernicus Climate Change Service