„Sektor Technologii wobec ryzyk i szans klimatycznych. Wyzwania inwestycyjne” [ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE CHAPTER ZERO POLAND]

Forum Odpowiedzialnego Biznesu zaprasza do udziału w ostatnim przed wakacjami spotkaniu organizowanym w ramach programu Chapter Zero Poland. Tematem przewodnim wydarzenia będzie rola technologii w działaniach na rzecz ochrony klimatu oraz podejściu inwestorów do kwestii ESG. Partnerem spotkania jest Polskie Stowarzyszenie Inwestorów Kapitałowych.

Nowe rekordy globalnych temperatur w ciągu najbliższych pięciu lat

17 maja 2023 r. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) opublikowała raport, z którego wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat globalne temperatury prawdopodobnie wzrosną do rekordowych poziomów. Sytuacja ta będzie spowodowana wysokim poziomem gazów cieplarnianych wzmocnionym przez naturalnie występujące zjawisko El Niño. Istnieje 66% prawdopodobieństwo, że średnia roczna globalna temperatura przypowierzchniowa w latach 2023-2027 będzie wyższa […]

Webinar „Strategy and Leadership in the Age of ESG”

11 maja Chapter Zero Poland wraz z Queen Hedvig Academy oraz Deloitte zapraszają na ekspercką dyskusję online poświęconą roli strategii i odpowiedzialnego przywództwa we wdrażaniu rozwiązań ESG. Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Strategy and Leadership in the Age of ESG. Rusza program edukacyjny dla zarządów, rad nadzorczych i właścicieli realizowany we współpracy z Chapter Zero Poland

Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte rozpoczynają współpracę z Queen Hedvig Academy przy programie edukacyjnym  "Strategy and Leadership in the Age of ESG" kierowanym do osób zasiadających w zarządach i radach nadzorczych. Program - w całości w języku angielskim - przygotowany został wspólnie z IMD, jedną z najlepszych uczelni biznesowych na świecie.

Fundacja Client Earth przedłożyła projekt ustawy dot. ochrony klimatu

Neutralność klimatyczna najpóźniej w 2050 r., co najmniej 1% PKB rocznie na ochronę klimatu, obowiązek sprawdzania, czy duże inwestycje nie szkodzą klimatowi, przygotowanie planów walki ze skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych, powołanie Rady Ochrony Klimatu, a także przyznanie mieszkańcom Polski nowego prawa – prawa do bezpiecznego klimatu – to główne założenia projektu ustawy.

KE proponuje wspólne unijne kryteria dla zwalczania greenwashingu

Komisja proponuje wprowadzenie wspólnych kryteriów zwalczania pseudoekologicznego marketingu i wprowadzających w błąd twierdzeń dotyczących ekologiczności. Celem omawianego wniosku jest stworzenie jaśniejszej sytuacji dla konsumentów, którzy powinni mieć pewność, że produkty sprzedawane jako ekologiczne rzeczywiście takie są, a także poprawienie jakości informacji, aby ułatwić wybór produktów przyjaznych dla środowiska. Korzyści odniosą również przedsiębiorstwa. Firmy, które rzeczywiście starają się, by ich produkty były […]

Opublikowano ostatni tom szóstego raportu podsumowującego od IPCC

20 marca IPCC opublikował ostatni tom Szóstego raportu podsumowującego. AR6 Synthesis Report, czyli raport syntetyczny podsumowuje i zestawia wiedzę zebraną w tomach 1-3 na temat zmian klimatu, ich powszechnych następstw, wynikających z nich zagrożeń, a także łagodzenia skutków i adaptacji do nich.

Fundacja PFR partnerem wspierającym Chapter Zero Poland

Fundacja PFR została partnerem wspierającym programu Chapter Zero Poland, którego rolą jest wpieranie członków i członkiń rad nadzorczych oraz zarządów w rozwijaniu wiedzy i kompetencji z zakresu roli biznesu w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Koordynatorem programu jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Dzięki dołączeniu naszej Fundacji do Programu Chapter Zero Poland, będziemy wspólnie z ekspertami szerzyć świadomość skutków […]

Chapter Zero Poland partnerem 9. Ogólnopolskiej Konferencji Compliance & AML

W dniach 21 – 22 marca w Warszawie odbywa się 9. Ogólnopolska Konferencja Compliance & AML, 21-22 marca 2023. Jest to największe coroczne spotkanie przedstawicieli środowiska compliance oraz AML, współorganizowane przez Langas Regtech i Stowarzyszenie Compliance Polska. Forum Odpowiedzialnego Biznesu w ramach działalności programu Chapter Zero Poland zostało partnerem wydarzenia. Celem spotkania jest tworzenie coraz […]

Premiera przewodnika WEF i CGI w Davos

19 stycznia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, odbędzie się premiera nowego raportu WEF The Chairperson’s Guide to Valuing Nature. Raport bada, dlaczego przyroda jest ważna dla strategii firmy oraz jaka jest rola członków_kiń zarządów i rad nadzorczych w rozwijaniu obecności kwestii środowiskowych w biznesie.

„Podsumowanie dla Decydentów” wyników raportu IPCC dostępne po polsku. Komunikat PAN

Interdyscyplinarny zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego działający przy Prezesie PAN opublikował polską wersję II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Dokument podsumowuje najważniejsze ustalenia naukowe dotyczące podatności społeczeństw na obecną zmianę klimatu, a także sposoby i możliwości adaptacji do niej - podkreślono w komunikacie PAN.

COP27: Kluczowe wnioski dla rad nadzorczych (po polsku)

Eksperci Climate Governance Initiative w ramach podsumowania tegorocznego szczytu klimatycznego ONZ - COP 27, przygotowali zbiór najważniejszych rezultatów spotkania przede wszystkim z perspektywy członków_kiń rad nadzorczych. Briefing jest już dostępny w języku polskim.

COP27: Kluczowe wnioski dla rad nadzorczych i zarządów

Climate Governance Initiative przygotowało zestaw najaważniejszych wyników tegorocznej Konferencji Stron ONZ w Egipcie, COP27 z perspektywy członków i członkiń rad nadzorczych. Zebrane wnioski moga pomóc w rozmowach, które rady i zarządy powinny odbyć w nawiąznaiu do konferencji, aby pobudzać działania i budować odporność organizacji.

COP27 zakończony

Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu COP27 zakończyła się porozumieniem w sprawie zapewnienia finansowania „strat i szkód” dla krajów najbardziej dotkniętych klęskami klimatycznymi.

Dyrektywa CSRD przyjęta przez Europarlament

Wszystkie duże przedsiębiorstwa w UE będą musiały ujawniać dane dotyczące wpływu ich działalności na ludzi i planetę oraz wszelkich zagrożeń dla zrównoważonego rozwoju, na które są narażone.

Trwa szczyt COP27. Co warto wiedzieć?

Od 6 do 18 listopada w Szarm el-Szejk odbędzie się szczyt COP27 gromadzący strony Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (UNFCCC). Gospodarzem konferencji będzie Egipt, który sprawuje przewodnictwo w COP27. Podczas szczytu szczególny nacisk będzie położony na przejście od negocjacji i planowania do realizacji ambitnych działań proklimatycznych.

Briefing dla rad nadzorczych przed COP27

W ramach Inicjatywy Climate Governance opublikowano briefing przygotowujący do COP 27. Materiał zawiera m.in. przegląd wyników COP26 oraz informacje na temat porozumienia paryskiego. Skupia się przede wszystkim jednak na roli biznesu i tym, co COP27 oznacza dla członków_kiń rad nadzorczych oraz  zarządów. 

„Zarządzanie klimatem a wojna: jak zasady CGI mogą wspierać przedsiębiorstwa w przezwyciężaniu regionalnego kryzysu gospodarczego i energetycznego – Chapter Zero Poland na CGISummit

Chapter Zero Ukraine and Caucasus wspólnie z Chapter Zero Poland zapraszają na spotkanie w ramach CGI Summit - 24 godzinnej konferencji online organizowanej przez Climate Governance Initiative (CGI). Panel dyskusyjny  „Zarządzanie klimatem a wojna: w jaki sposób zasady CGI mogą wspierać przedsiębiorstwa w przezwyciężaniu regionalnego kryzysu gospodarczego i energetycznego”, odbędzie się o godzinie 12.30 (CET), m.in. z udziałem przewodniczącej Rady Nadzorczej Banku BNP PAribas Lucyny Stańczak-Wuczyńskiej.

Chapter Zero Poland na konferencji PRECOP 27 – „Liderzy i liderki biznesu wobec bierności klimatycznej”

19 października w Katowicach odbędzie się – przy okazji konferencji PRECOP 27 – spotkanie Chapter Zero Poland skierowane do osób zasiadających w radach nadzorczych i zarządach, które są zainteresowane dyskusją na temat swojej roli w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Partnerami spotkania są Deloitte i Bank BNP Paribas. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja.

Kompetencje liderów kluczem do zmiany

Na łamach prenumeraty online „Dziennika Gazety Prawnej” i „Gazety Wyborczej” oraz portalach gazetaprawna.pl i poradnikbiznesu.info ukazała się 24. edycja kampanii edukacyjnej „Odpowiedzialny biznes” wydawnictwa MediaPlanet. W publikacji m.in. artykuł Agnieszki Kłopotowskiej o wnioskach płynących z raportu Chapter Zero Poland „Rady nadzorcze wobec zmian klimatu”. 

Zapraszamy na CGI Global Summit 2022: Ambition to Action

12 października Climate Governance Initiative (CGI) organizuje 24-godzinną wirtualną konferencję Global Summit 2022: Ambition to Action, skupiającą członków_kinie rad nadzorczych i zarządów z całego świata i innych wybitnych mówców, którzy opowiadają się za skutecznym zarządzaniem klimatem . Zapraszamy do rejestracji udziału w wydarzeniu wszystkich członków_kinie Chapter Zero Poland!

Spotkanie rady Chapter Zero Poland

5 września odbyło się spotkanie rady programowej oraz komitetu sterującego Chapter Zero Poland. Uczestnicy i uczestnicy spotkania omawiali dotychczasowe działania zrealizowane w ramach inicjatywy i omawiali plany programu na kolejne miesiące. 

Nowe wydanie opracowania prawnego na temat zmian klimatycznych: Zobowiązania oraz obowiązki informacyjne członków rad nadzorczych

Climate Governance Initiative (CGI), we współpracy z Commonwealth Climate and Law Initiative (CCLI), opublikowało drugie wydanie Primer on Climate Change: Directors’ Duties and Disclosure Obligations (Opracowanie prawne na temat zmian klimatycznych: Zobowiązania oraz obowiązki informacyjne członków rad nadzorczych). Publikacja zawiera najnowsze informacje dla członków zarządów i rad nadzorczych dotyczące zakresu ich obowiązków prawnych w obszarze […]

UE zamierza mierzyć postępy w realizacji celów Zielonego Ładu w zakresie środowiska i klimatu

Komisja Europejska  przedstawiła 26 lipca wykaz głównych wskaźników służących do monitorowania postępów w realizacji celów UE w zakresie środowiska i klimatu do 2030 r., a także długoterminowej wizji do 2050 r. dotyczącej „dobrej jakości życia z uwzględnieniem ograniczeń naszej planety”. W wyniku intensywnych konsultacji z zainteresowanymi stronami i państwami członkowskimi nowe ramy monitorowania w ramach ósmego […]

Zielone obligacje budzą coraz większe zainteresowanie inwestorów

Zielone obligacje i obligacje zrównoważonego rozwoju z dedykowanym wykorzystaniem wpływów – takie jak obligacje EBI na rzecz świadomości klimatycznej i obligacje na rzecz zrównoważonego rozwoju – umożliwiają inwestorom śledzenie przepływu ich środków do zrównoważonej gospodarki, promując przejrzystość, odpowiedzialność, wiarygodność i porównywalność zrównoważonego finansowania.

Nowa odsłona przewodnika „Board Toolkit” Chapter Zero (UK)

Chapter Zero (Wielka Brytania) w partnerstwie z The Berkeley Partnership, Centre for Climate Engagement oraz Hughes Hall opublikowało zaktualizowany przewodnik dotyczący zmian klimatu skierowany do członków rad nadzorczych i zarządów. Zmiana klimatu i przechodzenie w kierunku gospodarki zeroemisyjnej (net zero) już ma znaczące konsekwencje dla biznesu wpływając na jego konkurencyjność, rentowność i wartość dla akcjonariuszy. […]

Europejski Bank Inwestycyjny: Ryzyka klimatyczne i koszty energii dotyczą firm w całej Europie

Firmy w Unii Europejskiej borykają się z wieloma przeszkodami, które mogą zmienić ich podejście do inwestowania w zieloną transformację. Pandemia jest wysoko na tej liście, a za nią uplasował się nowy szok związany z wojną w Ukrainie. 58% firm w UE potwierdza, że ich działalność jest dotknięta fizycznymi zagrożeniami związanymi ze zmianą klimatu, a 1/5 uważa, że ekstremalne zjawiska pogodowe miały duży wpływ na ich działalność. W Stanach zjednoczonych potwierdza tę opinię 1 firma na 10. 

„Gotowi na 55”: Rada UE uzgadnia wyższe cele dla źródeł odnawialnych i efektywności energetycznej

Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne (podejścia ogólne) w sprawie dwóch projektów ustawodawczych z pakietu „Gotowi na 55”, które dotyczą aspektu energetycznego transformacji klimatycznej UE. Chodzi o dyrektywę o energii ze źródeł odnawialnych i dyrektywę o efektywności energetycznej. Teraz Rada może rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim.

Rosnące ambicje klimatyczne korporacji

Inicjatywa Science Based Targets (SBTi) po raz trzeci opublikowała raport o postępach SBTi, „Scaling Urgent Corporate Climate Action Worldwide”. Podsumowuje on postępy osiągnięte przez światowe firmy w walce z kryzysem klimatycznym.

Spotkanie Chapter Zero Poland na Targach CSR

25 maja, w ramach organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu Targów CSR, odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie Chapter Zero Poland dotyczące roli rad nadzorczych w przygotowywaniu strategii klimatycznych firm. W panelach dyskusyjnych i rozmowach wzięli udział przedstawiciele_lki kluczowych organizacji biznesowych oraz firm. Spotkanie otworzył wykład dziennikarza i reportażysty Filipa Springera.

Czy rady nadzorcze dostrzegają ryzyka biznesowe związane ze zmianami klimatu? Nowy raport Chapter Zero Poland

Rozbieżność priorytetów, niedostateczny poziom wiedzy rad nadzorczych i świadomości wyzwań klimatycznych - to niektóre z wniosków płynących z badania Chapter Zero Poland, polskiej odsłony Climate Governance Initiative pod egidą World Economic Forum.  Jak wynika z raportu, zrealizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu we współpracy z Fundacją Deloitte, edukacja i rozwój kompetencji organów nadzorczych w obszarze ochrony klimatu są konieczne.

Rola rad nadzorczych w strategiach klimatycznych firm – spotkanie Chapter Zero Poland na Targach CSR

25 maja 2022 w Warszawie odbędzie się pierwsze stacjonarne spotkanie inicjatywy Chapter Zero Poland. Spotkanie ma charakter zamknięty i jest skierowane do aktualnych członków i członkiń Chapter Zero Poland zasiadających w radach nadzorczych oraz zarządach, a także osób zainteresowanych udziałem w inicjatywie.  Tematem przewodnim wydarzenia będzie rola rad nadzorczych w tworzeniu strategii klimatycznych organizacji. Udział w spotkaniu wymaga wcześniejszej rejestracji i potwierdzenia udziału od organizatorów. Ze względu na charakter wydarzenia liczba miejsc jest ograniczona.

Kształtowanie strategicznego podejścia zarządów do zmian klimatu – przewodniki dla liderów biznesu

Najbliższe 10 lat jest decydujące w walce ze zmianami klimatu, a wybory dokonane w ciągu tej dekady będą miały wpływ na świat przez kolejne stulecia. Ważne jest, aby liderzy biznesu byli ambasadorami działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym w swojej organizacji i poza nią. Aby wspierać tych liderów Światowe Forum Ekonomiczne i Climate Governance Initiative, we współpracy z firmą doradczą Deloitte, opracowały przewodniki, które pomogą wyposażyć ich w wiedzę i zasoby potrzebne do podjęcia znaczących kroków w kierunku zrównoważonej przyszłości.

Dwie trzecie polskich firm nie ma szczegółowych planów redukcji emisji dwutlenku węgla

W obliczu niezbitych naukowych dowodów potwierdzających, że pogłębiające się zmiany klimatu są skutkiem działań człowieka, w tym przede wszystkim aktywności gospodarczej, coraz istotniejsze stają się kwestie związane z reakcją przedsiębiorstw na skutki tych procesów. Przeprowadzone przez firmę doradczą Deloitte – partnera merytorycznego Chapter Zero Poland – badanie dyrektorów finansowych z Europy Środkowej „Climate change: the […]

Kształtowanie strategicznego podejścia do zmian klimatu – perspektywa liderów

Światowe Forum Ekonomiczne i Climate Governance Initiative, we współpracy z Deloitte 25 kwietnia opublikuje kolejne z serii dokumenty, które mają na celu wspieranie zarządy oraz rady nadzorcze w kwestiach zarządzania klimatem. Premierze publikacji towarzyszyć będą spotkania online - 25 kwietnia i 3 maja, do udziału w których serdecznie zapraszamy.

Co wynika z najnowszego raportu IPCC i jakie ekonomiczne oraz klimatyczne scenariusze rysują się w związku z wojną w Ukrainie. Spotkanie Chapter Zero Poland

12 kwietnia odbędzie się kolejne spotkanie dla członków i członkiń Chapter Zero Poland, zasiadających w radach nadzorczych i zarządach spółek. Tym razem wspólnie z ekspertami_kami porozmawiamy o scenariuszach klimatycznych i ekonomicznych, jakie rysują się w związku z wojną w Ukrainie. Przyjrzymy się również bliżej najnowszemu raportowi Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu. Spotkanie jest otwarte dla zarejestrowanych członków i członkiń Chapter Zero Poland.

Dowód jest jasny: nadszedł czas na działania. O czym mówi najnowsza część raportu IPCC?

Międzyrządowy Zespół do Spraw Zmian klimatu opublikował podsumowanie dla polityków raportu IPCC Working Group III, Climate Change 2022: Łagodzenie zmian klimatu. Raport został zatwierdzony 4 kwietnia 2022 r. przez 195 rządów państw członkowskich IPCC podczas wirtualnej sesji, która rozpoczęła się 21 marca. Jest to już trzecia część szóstego raportu IPCC (AR6), który zostanie ukończony w tym roku

Chapter Zero Poland ze wsparciem eksperckim Pracodawców RP

Forum Odpowiedzialnego Biznesu nawiązało współpracę z Pracodawcami RP, aby działać na rzecz zwiększania kompetencji rad nadzorczych w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatu. Pracodawcy RP, jako nowa organizacja partnerska, będzie wspierać merytorycznie Chapter Zero Poland w opracowaniu materiałów i organizacji spotkań. Pierwsze wydarzenie Chapter Zero Poland z udziałem przedstawiciela Pracodawców RP jest zaplanowane na 12 kwietnia.

Banki mogą odegrać kluczową rolę w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla

Jak wynika z raportu firmy doradczej Deloitte Tackling the challenges of the net-zero transition, instytucje finansowe mogą odegrać istotną rolę w realizacji ambitnych celów europejskiej polityki net zero. Zmiana strategii rozwoju tak, aby odpowiadała na potrzeby dążenia do neutralności to wyzwania, przed którymi stoi branża finansowa.

Karta wyników rad nadzorczych i zarządów od Chapter Zero (UK)

Chapter Zero z Wielkiej Brytanii przygotowało narzędzie do mierzenia poziomu zaawansowania rad nadzorczych i zarządów w dążeniach na rzecz zmniejszeniem emisji oraz budowania odporności firmy na zmiany klimatu. Kwestionariusz oceny składa się z 20 pytań podzielonych na 4 kategorie.

Badanie „Rady nadzorcze wobec zmian klimatu przedłużone do 18 marca

Jeszcze do 18 marca można wziąć udział w pierwszym, ogólnopolskim badaniu skierowanym do przedstawicielek i przedstawicieli rad nadzorczych zainicjowanym przez program Chapter Zero Poland.  Ogłoszenie wyników badania "Rady nadzorcze wobec zmian klimatu" -realizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu w partnerstwie z Fundacją Deloitte odbędzie się 25 maja podczas 9. Targów CSR w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Zmiany klimatu zagrożeniem dla dobrostanu człowieka i zdrowia planety – nowy raport IPCC

Zmiany klimatu wywołane przez człowieka powodują niebezpieczne i powszechne zakłócenia w przyrodzie i wpływają na życie miliardów ludzi na całym świecie. Dzieje się to pomimo dotychczasowych wysiłków zmierzających do ograniczenia ryzyka klimatycznego. Przez zmiany klimatu najmocniej ucierpią ludzie i najbardziej wrażliwe ekosystemy, powiedzieli naukowcy w opublikowanym 28 lutego raporcie Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC). […]

Gaz i atom w taksonomii

Komisja Europejska przedstawiła uzupełniający akt delegowany w sprawie taksonomii, dotyczący łagodzenia i przystosowania się do zmian klimatu. Kolegium komisarzy osiągnęło porozumienie polityczne w sprawie tekstu, który zostanie formalnie przyjęty po przetłumaczeniu na wszystkie języki UE.

Relacja z pierwszego otwartego spotkania Chapter Zero Poland

21 stycznia odbyło się otwarte spotkanie Chapter Zero Poland, poświęcone roli i uwarunkowaniom dobrej komunikacji oraz współpracy między radami nadzorczymi i zarządami w kontekście realizacji działań na rzecz klimatu. Punktem wyjścia do spotkania była inicjatywa Science Based Targets, a kulminacją debata ekspertów i ekspertek zasiadających w zarządach i radach nadzorczych.

Sylwetki prelegentów pierwszego spotkania Chapter Zero Poland w 2022 roku

W piątek 21 stycznia w godzinach 10.00 – 12.00  odbędzie się pierwsze w tym roku otwarte spotkanie w ramach inicjatywy Chapter Zero Poland. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie debata, w której wezmą udział przedstawiciele i przedstawicielki rad nadzorczych oraz zarządów zaangażowani/e w inicjatywę Chapter Zero Poland.

Zapraszamy na otwarte spotkanie Chapter Zero Poland (online)

21 stycznia (piątek) odbędzie się potkanie poświęcone roli dobrej komunikacji pomiędzy zarządami i radami nadzorczymi w kontekście wprowadzania rozwiązań, przede wszystkim, z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu. Punktem wyjścia do rozmowy będzie inicjatywa Science Based Targets. Zapraszamy osoby zasiadające w radach nadzorczych i zarządach.

Chapter Zero Poland – podsumowania i plany

Chapter Zero Poland, które jest częścią Climate Governance Initiative zostało powołane w maju 2021 roku. Celem polskiej odsłony tej międzynarodowej inicjatywy powołanej przez Światowe Forum Ekonomiczne jest podniesienie świadomości konsekwencji zmian klimatycznych dla firm oraz wpływu biznesu na klimat. Co się wydarzyło do tej pory w ramach działań inicjatywy w Polsce i co przed nami […]

Nowa ekspercka organizacja partnerska Chapter Zero Poland

Do grona organizacji wspierających Chapter Zero Poland dołączył UNEP/GRID Warszawa, które jako Ekspercka organizacja partnerska będzie wspierać inicjatywę w przygotowaniu spotkań i materiałów dla uczestników_czek działań. Pierwsze spotkanie organizowane z udziałem ekspertów nowej organizacji partnerskiej planowane jest na marzec 2022 roku.

Trwa kampania informacyjno – edukacyjna Chapter Zero Poland

“Liderki i Liderzy dla Klimatu. 8 zasad skutecznego nadzoru korporacyjnego” to hasło kampanii informacyjno - edukacyjnej Chapter Zero Poland. Jej celem jest zaproszenie osób zasiadających w strukturach nadzorczych i zarządczych spółek do aktywnego udziału w programie. Nadrzędną rolę w kampanii pełni również edukacja i zwiększanie świadomości w zakresie kryzysu klimatycznego.

Powstało „ESG Book” – nowe cyfrowe źródło informacji o danych ESG

Międzynarodowa grupa instytucji instytucji finansowych, inwestorów i przedsiębiorstw ogłosiła 1 grudnia uruchomienie „ESG book”. To nowa cyfrowa baza informacji o zrównoważonym rozwoju przedsiębiorstw, która ma za zadanie ułatwić dostęp do danych ESG (environmental, social, governance) i podnieść jakość raportowania.

Chapter Zero Poland wspiera działania kampanii „Executive Compensation, Human Capital Governance, and ESG”

Na podstawie wywiadów z członkami zarządów na całym świecie, przeglądu publicznych ujawnień z ponad 800 firm, wykorzystując doświadczenie Willis Towers Watson w zakresie projektowania wynagrodzeń dla kadry kierowniczej, przygotowano obserwacje i wnioski odnośnie najlepszych praktyk dotyczących tego, jak wynagradzanie kadry kierowniczej może być potężnym narzędziem w napędzaniu transformacji i łagodzeniu ryzyka klimatycznego.

Ponad 70 proc. ludzi w skali globalnej uważa zmiany klimatu za sprawę alarmującą. Deloitte publikuje wyniki Climate Sentiment Index

Jak wynika z raportu Climate Sentiment Index ponad 70 proc. ludzi w skali globalnej uważa zmiany klimatu za sprawę alarmującą. Badanie przeprowadziła firma doradcza Deloitte, parnter merytoryczny Chapter ZeroPoland. W Polsce już 41 proc. osób doświadczyło ekstremalnych zjawisk pogodowych, będących skutkiem zmian klimatycznych. To wszystko sprawia, że ponad połowa przebadanych Polaków poparłaby nowe regulacje klimatyczne, nawet jeśli sprawiłoby to, że niektóre towary lub usługi stałyby się droższe lub niedostępne.

Spotkanie z EBOR dla członków/kiń Chapter Zero Poland

Promocja dobrych praktyk w zakresie Climate Corporate Governance i rekomendacje w obszarze zarządzania wpływem na klimat, będą tematem przewodnim kolejnego spotkania edukacyjnego dla członków i członkiń Chapter Zero Poland. Spotkanie odbędzie się 17 listopada z udziałem przedstawicieli/ek Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (spotkanie częściowo w języku angielskim). 

Raport Korporacyjna Obojętność

Ze 140 spółek w głównych indeksach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), jedynie 14 przyjęło dotychczas jakiekolwiek cele klimatyczne - wynika z raportu Fundacji Instrat. Jest to znacznie poniżej poziomu obserwowanego na parkietach zachodnich. 

O działaniach biznesu i dla biznesu na COP26

Trwa 26. Konferencja Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, czyli COP 26. Zapraszamy do krótkiego podsumowania wybranych wydarzeń z pierwszego tygodnia, które mogą być szczególnie interesujące z perspektywy osób nadzorujących i zarządzających działaniami przedsiębiorstw.     Przemówienie Sir Davida Attenborough do światowych przywódców na COP26 COP26 to czas kluczowych wystąpień, podczas których […]

Oglądaj na żywo COP 26

W dniach 31.10 – 12.11 trwa #COP26, czyli 26. sesja UNFCC Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Konferencja transmitowana jest także w formie streamingu wideo. UNFCCC, czyli Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, określa zasady międzynarodowej współpracy dotyczącej ograniczenia emisji gazów cieplarnianych odpowiedzialnych za zjawisko globalnego ocieplenia. Wskazuje również, […]
Image by NiklasPntk from Pixabay

Przeciwdziałanie zmianom klimatu i ich skutkom największym wyzwaniem XXI wieku

81% Polaków uważa, że zmiana klimatu i jej konsekwencje stanowią największe wyzwanie dla ludzkości w XXI wieku. Odsetek ten jest różny w poszczególnych kategoriach demograficznych i waha się od 76% w przypadku polskich mężczyzn do 86% w przypadku polskich kobiet, od 79% w przypadku respondentów w wieku 15–29 lat do 86% w przypadku respondentów starszych niż 65 lat oraz od 77% w przypadku osób o niskich dochodach do 83% w przypadku osób o wysokich dochodach.

Taksonomia i ujawnienia klimatyczne – podsumowanie spotkania Chapter Zero Poland

Członkowie i członkinie Chapter Zero Poland uczestniczyli w drugim edukacyjnym spotkaniu dotyczącym kluczowych tematów związanych z rolą organów zarządczych i nadzorczych w przeciwdziałaniu zmianom klimatu. Tym razem spotkanie poświęcone zostało Taksonomii UE, której celem jest m.in. ujednolicenie rozumienia tego, co można uznać za zrównoważoną działalność gospodarczą wspierającą osiąganie neutralności klimatycznej.

Jak firmy raportują informacje dotyczące klimatu i praw człowieka?

Trwają obecnie dyskusje nad przedstawioną w kwietniu przez Komisję Europejską propozycją znowelizowanej dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, która wprowadzi istotne zmiany do obowiązku ujawniania informacji przez biznes. Między innymi za sprawą nowych, bardzo oczekiwanych unijnych standardów sprawozdawczych. Opublikowane przez organizację Frank Bold wyniki nowego badania dotyczącego ujawniania przez przedsiębiorstwa informacji dotyczących […]

Presja zewnętrzna i otoczenie regulacyjne istotne dla działalności funduszy PE

Inwestorzy przywiązują coraz większą wagę do czynników ESG – wynika z badania Deloitte „Central Europe Private Equity Confidence Survey”. Zdaniem ekspertów firmy doradczej pozostaje jednak wiele do zrobienia, aby fundusze realnie włączały te aspekty w swoje strategie inwestycyjne i decyzje biznesowe. Przewiduje się, że spółki korzystające z finansowania funduszy PE, które uwzględnią te czynniki w swoich modelach biznesowych, mogą skutecznie zwiększyć swoją wycenę po wyjściu inwestora.

Rozwój Chapter Zero Poland

Do grona członków Chapter Zero Poland dołączyło 10 osób, które w ramach podnoszenia kompetencji w zakresie zmian klimatycznych będę brać udział w spotkaniach edukacyjnych, a także dzielić się własnymi doświadczeniami.

Rusza Chapter Zero Poland. Edukacja klimatyczna dla zarządów i rad nadzorczych

Forum Odpowiedzialnego Biznesu, największa i najdłużej działająca organizacja upowszechniająca standardy odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju w Polsce, dołącza do globalnego projektu Climate Governance Initiative, prowadzonego przez Centre for Climate Engagement, Hughes Hall, na Uniwersytecie w Cambridge we współpracy ze Światowym Forum Ekonomicznym. Zaangażowanie Forum Odpowiedzialnego Biznesu umożliwiło uruchomienie Chapter Zero Poland, programu rozwoju kompetencji rad nadzorczych spółek w zakresie wyzwań klimatycznych. Partnerem merytorycznym programu jest firma Deloitte Polska.