[VIDEO] Rola sektora finansowego w transformacji klimatycznej – wystąpienie Ludwika Koteckiego

20 marca odbyło się pierwsze w tym roku otwarte spotkanie programu Chapter Zero Poland. Spotkanie zgromadziło grono kilkudziesięciu przedstawicieli_ek zarządów i rad nadzorczych oraz ekspertów i ekspertek zainteresowanych tematyką zmian klimatu. Wydarzenie, poświęcone zrównoważonym finansom w kontekście wspierania transformacji klimatycznej biznesu, odbyło się w siedzibie Banku BNP Paribas, który jest partnerem strategicznym programu.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wystąpienia Ludwika Koteckiego, członka Rady Polityki Pieniężnej, dyrektora Instytutu Odpowiedzialnych Finansów, które wygłosił podczas spotkania Chapter Zero Poland poświęconego roli sektora w transformacji klimatycznej, w dniu 20 marca 2023.

„Katastrofalne skutki zmian klimatycznych będą odczuwalne w perspektywie, która sięga poza cykl koniunkturalny, polityczny i poza horyzont technokratycznych władz, takich jak banki centralne. W przypadku stabilności kredytowej mowa jest o granicach cyklu kredytowego, czyli między pięć a dziesięć lat. Może okazać się, że gdy zmiany klimatyczne staną się kwestią decydującą o stabilności finansowej i ekonomicznej może być już za późno, aby zacząć podejmować konkretne działania. Pierwszym momentem, w którym dostrzeżono instytucji finansowych w zrównoważonym rozwoju było podpisanie porozumienia paryskiego w 2015 r. Instytucje finansowe mogą wspierać pozytywną dla przyrody transformację w kierunku zero emisyjności. Sektor finansowy znajduje się na początku łańcucha wartości dla sektora przemysłowego i dlatego powinien stosować wykorzystać swoje wpływy finansowe, aby przyspieszyć przejście tego łańcucha wartości na zrównoważony rozwój” – wskazywał w swoim wystąpieniu Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, Dyrektor Instytutu Odpowiedzialnych Finansów.