Spotkanie Chapter Zero Poland na Targach CSR

25 maja, w ramach organizowanych przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu Targów CSR, odbyło się pierwsze stacjonarne spotkanie Chapter Zero Poland dotyczące roli rad nadzorczych w przygotowywaniu strategii klimatycznych firm. W panelach dyskusyjnych i rozmowach wzięli udział przedstawiciele_lki kluczowych organizacji biznesowych oraz firm. Spotkanie otworzył wykład dziennikarza i reportażysty Filipa Springera.

Chapter Zero Poland zainicjowane zostało w maju 2021 roku przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu ze wsparciem merytorycznym firmy Deloitte. W ciągu pierwszego roku zorganizowano 5 spotkań poświęconych zagadnieniom związanym z tematyką ochrony klimatu, transformacji klimatycznej i dekarbonizacji, skierowanych do przedstawicieli_ek rad nadzorczych i zarządów firm w Polsce. Ze względu na pandemię COVID 19, spotkania organizowane były w wersji online. Przy okazji 9. Targów CSR, największego w Polsce wydarzenia poświęconego społecznej odpowiedzialności biznesu, zorganizowane zostało po raz pierwszy spotkanie w formie stacjonarnej, aby członkowie i członkinie Chapter Zero Poland, oraz osoby zainteresowane udziałem w programie, mogły spotkać się bezpośrednio, wysłuchać prelekcji ekspertów_ek i wziąć udział w dyskusjach.

Spotkanie otworzyli kolejno: Marzena Strzelczak, prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Iva Georgijew, członkini rady nadzorczej Deloitte oraz Przemysław Furlepa, wiceprezes zarządu banku BNP Paribas (opiekuna Chapter Zero Poland). Po przedstawieniu dotychczasowych działań oraz planu inicjatywy, goście_inie otwierający spotkanie odnieśli się do swoich indywidualnych doświadczeń i motywacji związanych z zaangażowaniem w działania na rzecz ochrony klimatu.

Prelekcję w ramach „Power Speeches” przeprowadził fotograf i reportażysta Filip Springer, który przybliżył temat konsekwencji zmian klimatu oraz utraty bioróżnorodności, opowiadając o różnych scenariuszach na przyszłość i roli każdego z nas w ich kreowaniu i przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu.

ł

Kontekst biznesowy i rolę członków_kiń rad nadzorczych w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i  obniżania emisji działalności firm podniosła w swoim wystąpieniu Karina Litvack, przewodnicząca rady Climate Governance Initiative.

Obejrzyj nagranie >>

Punktem kluczowym spotkań Chapter Zero Poland są dyskusje i debaty ekspertek oraz ekspertów, które dają przestrzeń członkom i członkiniom inicjatywy do wymiany opinii i doświadczeń. Pierwszą rozmowę w ramach spotkania przeprowadziła profesor Monika Marcinkowska z Uniwersytetu Łódzkiego, zasiadająca w radzie nadzorczej ING Banku Śląskiego. Na temat dojrzałości climate governance w firmach w Polsce rozmawiała z Kamilem Sobolewskim, głównym ekonomistą Pracodawców RP, oraz Ewą Radkowską-Świętoń, przewodnicząca zarządu stowarzyszenia niezależnych członków rad nadzorczych, a także z Piotrem Borowskim zasiadającym w zarządzie Giełdy Papierów Wartościowych.

Rozmowa wywołała dyskusję z udziałem słuchaczy debaty odnośnie m.in. konieczności edukacji osób zajmujących stanowiska nadzorcze i zarządcze w firmach, ale także kluczowej roli ustawodawców, instytucji unijnych i międzynarodowych mających wpływ na zmiany systemowe.

Spotkanie zakończyła rozmowa poprowadzona przez Halinę Frańczak z Deloitte, reprezentującą partnera Chapter Zero Poland, z Pawłem Dziekońskim, wiceprezesem Fakro oraz Filipem Gorczycą z rady nadzorczej firmy CCC. Zaproszeni goście rozmawiali o praktycznym wymiarze zaangażowania organów zarządczych i nadzorczych w przygotowywaniu strategii klimatycznych i opracowywaniu planów obniżania emisji firm. Wskazali m.in. od czego zacząć pracę nad taką strategią, dlaczego warto, żeby była wpisana w ogólną strategię biznesowa organizacji oraz o kluczowej roli lidera tej zmiany.

Po spotkaniu w ramach części konferencyjnej odbyła się również premiera raportu z pierwszego badania Chapter Zero Poland zrealizowanego przy wsparciu Fundacji Deloitte.

Omówienie wyników raportu oraz raport do pobrania dostępny jest TUTAJ>>

 

 

Najbliższe spotkanie stacjonarne Chapter Zero Poland odbędzie się po wakacjach. Jednak już 14 czerwca wspólnie z Chapter Zero Brazil organizujemy webinar skierowany dla przedstawicieli_ek sektora firnansowego, dotyczący finansowania drogi do neutralności klimatycznej w sektorze rolniczym. Udział w spotkaniu jest bezpłatny po wcześniejszej rejestracji.

Czytaj więcej i zapisz się na webinar >>

 

źródło: informacja własna